I když ovládat nějaké to kouzlo by se někdy mohlo hodit, čarodějnicí nechce být nazývána žádná žena. Sem tam ale můžeme zaslechnout, že někdo jako čarodějnice vypadá. K takovému dojmu hodně přispívá výraz a vzezření obličeje. A ať už je váš názor na to, které ochlupení na těle je takzvaně nežádoucí a jak bychom se ho měli či neměli zbavovat, jakýkoliv, určitě se shodneme na tom, že na ženském obličeji nemají co dělat ojedinělé solitérní chlupy na bradě či nad horním rtem. O pověstném ženském knírku ani nemluvě. V případě tohoto místa nejde totiž o módní konvenci, ale o projev stárnutí, který hyzdí obličej víc než obávané vrásky. A ještě ke všemu se nedá nijak zakamuflovat.

 

Když se dívám do očí, nevidím jenom oči

Při popisu lidské bytosti začínáme vždy od shora, tedy od obličeje. Jeho dominantami jsou tradičně oči a nos, popřípadě ústa ale ačkoli je při komunikaci s někým vnímáme nejintenzivněji, stejně si všímáme i jejich okolí. I zdánlivě nepatrný detail může působit velmi rušivě, ať už to jsou nedbalé líčení, nečistá pleť nebo právě ochlupení. Když se nad tím zamyslíme hlouběji, ochlupení obličeje bývá ten největší “trouble maker”, i když co do počtu je počet faciálních chloupků zanedbatelný. Jde o to, že to, kde by nějaký typ vlasu být měl (obočí a řasy) je striktně dáno.. Co s tím?

 

Lze se depilovat doma rychle, příjemně a účinně?

Chybějící nebo řídké obočí se dá namalovat nebo vytetovat, ochlupení kolem rtů a brady je třeba nemilosrdně odstraňovat. A to hned v zárodku. Rýsující se knír nebo byť řídká, ale nepřehlédnutelně čnící “kozí brada” opravdu nejsou nic pěkného. Můžeme to například vidět na případech těch starých žen, které na průběžné vytrhávání těchto chloupků už rezignovaly. Ono je to totiž docela obtížné a pracné, navíc i bolestivé. Kromě toho jsou chloupky zákeřné a jsou vidět jen z určitého úhlu, takže často “zdobí” svou majitelku, aniž by si toho byla vědoma. Co se týče metod odstraňování, u depilace obličeje je možné zkusit všechny běžně používané i na jiné tělesné partie, přičemž některé budou vhodné více, některé méně.

 

Mezi nejčastější způsoby, jak na obličejový porost vyzrát svépomocí v soukromí domova, patří:

  • holení: je rychlé a bezbolestné, ale opticky nové chloupky zahušťuje, nehledě na to, že v souvislosti s obličejem jde o velmi mužskou disciplínu
  • vytrhávání pinzetou: je účinné, protože vytrhne i kořínek, ale bývá pracné a zdlouhavé
  • odstranění voskem nebo cukrovou vodou: bolí a dráždí citlivou pokožku
  • pomocí chemického složení speciálních krémů: bývají agresivní a reakce pokožky může být velmi přehnaná; navíc to není právě přírodní metoda
  • domácím laserovým epilačním přístrojem

Pro hladký obličej se vyplatí si dojít

Laser je nejefektivnější způsob, protože svými paprsky rozloží vlasové folikuly tak, že pokud se ještě někdy vzpamatují, bude to nejdříve za šest měsíců; často ovšem mnohem později. Za minimálně šest měsíců bezstarostnosti se vyplatí věnovat laserovému ošetření pozornost. Ještě lepší, než utrácet za nějaký domácí, a proto slabší a pouze laikům určený přístroj, je výhodnější využít služeb speciální kliniky. Tam mají zkušení odborníci k dispozici špičkovou, často nejmodernější techniku, která je samozřejmě vybavena potřebným chlazením. A protože plocha porostlá nežádoucím ochlupením na obličeji je malá, jejímu obsahu odpovídá nízká cena zákroku. V pokročilejším věku je každá pomoc se zevnějškem vítána. A co víc. Pokud si je žena jista hladkou pokožkou, může si dovolit nestihnout se namalovat.

Pozorujete výskyt nežádoucích chloupků na svém obličeji? Od jakého věku? Jak se jich zbavujete?

Helga Špalková