Pronajímatelé si, zejména pronájmem bytů v Praze, kde jich je nedostatek, mohou přijít na pěkné peníze. Často však cenu nadsazují a jinak uměle zvyšují. Výjimkou nejsou ani nekalé praktiky. Přece jen jde o byznys, a tak by se člověk měl mít na pozoru i při takové věci jako je shánění pronájmu. Co vás čeká a jak se vyvarovat komplikací?

Pronájem bytu zaštítěný realitkou přináší větší jistotu

Prvním kritériem, které musíte při hledání pronájmu zvážit, je otázka, zda se do hledání nového pronájmu pustíte sami, takzvaně na vlastní pěst, nebo využijte služeb některé z mnoha realitních kanceláří. Druhá možnost vám patrně přinese větší komfort, ale také větší cenu v podobě provize, kterou za zprostředkování budete muset zaplatit.

Právě nárůst ceny je ale většinou důvodem, proč lidé realitní kanceláře příliš neoslovují. Někdy je to ale škoda. Realitní kancelář za vás může majitele bytu patřičně prověřit a ohlídá také, aby byly všechny formální náležitosti v pořádku. Někdo by však mohl namítnout, že se ani realitní kancelář není zárukou kvality a jistoty. Mějte se proto na pozoru, je třeba o všem důkladně popřemýšlet.

Zvolte si takovou, které důvěřujete

Vybírejte proto nabídky takové realitní kanceláře, které důvěřujete a na kterou máte v ideálním případě kladné reference. A když žádné nemáte? Internet ví v dnešní době téměř všechno a není nic jednoduššího než si před oslovením společnosti udělat takovou malou rešerši.

Vybírat máte určitě z čeho, takže není důvod vzít první realitní kancelář, kterou na internetu najdete. Pokud se rozhodnete získat pronájem přes realitní kancelář, měli byste mít jistotu toho, že za ní stojí oboru znalí a čestní lidé.

Chci získat pronájem bez realitní kanceláře: Na co si dát pozor?

Získat pronájem můžete samozřejmě i sami, bez toho, aniž byste oslovili realitní makléře. Jaký je rozdíl? Můžeme říci, že bez realitky až příliš riskujete?

Pěkně po pořádku. Rozdíl, tedy ten nejzásadnější, je samozřejmě v tom, že veškerá tíha odpovědnosti a prověřování leží na vašich bedrech. Nemáte tedy k ruce žádného rádce či mentora, který by vám poradil a pomohl. Je tedy jen na vás, jestli se vám finanční úspora z vašeho pohledu vyplatí či nikoliv. A pokud dodržíte základní opatření, ani bez realitky příliš neriskujete. Ujistěte se proto, že víte, na co si dát pozor.

Buďte pečliví

Buďte však pečliví a před samotným podpisem smlouvy se ujistěte, že víte opravdu všechno, co vědět potřebujete. Co by vám tedy nemělo uniknout? Buďte pozorní.

Zaměřte se na nepříliš viditelné vady

Některé vady vidíme na první pohled, jiné už ale tak snadno neodhalíme. Buďte proto obezřetní. Jste si jistí, že má byt kvalitní okna či rozvody elektriky? Nebojte se zeptat, případně chtít vidět doklady. Trocha starostí navíc vám může ušetřit nemalé problémy v budoucnu.

Je majitel skutečně majitel?

Ještě stále se objevují případy, kdy se nemovitost snaží pronajímat někdo, kdo k tomu vůbec nemá potřebná práva. Je tedy majitel bytu skutečným majitelem dané nemovitosti? I tuto skutečnost se vyplatí prověřit ještě před tím, než podepíšete nájemní smlouvu.

Víte, kdy a kam platit nájemné?

Nájemní smlouva by měla obsahovat přesnou informaci o tom, kdy, kam a kolik platit za nájemné. Pokud obsahuje jen nevinnou formulaci „k rukám pronajímatele,“ ujistěte se, že opravdu víte, co znamená. Špatná domluva a následky z ní plynoucí vám nebudou stát za to.

Jaké budete mít sousedy?
Že je vám to jedno? To možná do doby, než nad vámi nebo vedle vás začnou dělat hluk. Poptejte se proto i na své sousedy.

Helga Špalková