V dnešní době se vyrábí nejen spousta typů různých dřezových a vodovodních baterií, ale hlavně jsou vyráběny z různých materiálů, které mají odlišné vlastnosti, a proto je potřeba při výběru zvážit nejen cenu a typ, který bude k vaší instalaci nejvhodnější, ale především materiál, který se vám bude snadno udržovat, půjde dobře čistit, a tak zachováte jeho kvalitu a dobré vlastnosti po dlouhou dobu používání. A měl by se vzhledově hodit k vašemu dřezu.
Dřezové baterie – použité materiály mají různé výhody i nevýhody
Jedním z nejpoužívanějších materiálů pro výrobu dřezových baterií je nerez, a to v lesklé i matné úpravě (nerezová ocel se zvýšenou odolností vůči korozi: jde o slitinu uhlíku a železa, korozivzdornost se získává přidáváním chromu, niklu nebo manganu). Nerezové materiály však existují v různých kvalitách, a proto pamatujte, že čím levnější baterie bude, tím horší kvalitu získáte. Pokud by došlo třeba i jen k mikroskopickému poškození povrchu, baterie začne rezivět. A k poškození může dojít snadno – třeba nevhodným čištěním. Zde je třeba uživatele baterií všeho druhu a typů upozornit, aby se při čištění vyvarovali abrasivních prostředků – ať už se jedná o abrasivní čistič (například písek na nádobí), anebo drátěnku. Právě tyto drsné prostředky a hrubé materiály mohou povrch baterie poškodit. Jestliže při čištění použijete zubní pastu, tak vždy jen jemnou dětskou, bez příměsí granulátu.
Výhody nerezových dřezových baterií
· nízká pořizovací cena, nejlevnější typy již asi od 300 Kč
· snadná údržba – nerez je odolný vůči mastnotě, chemikáliím a částečně i tvrdé vodě a když budete provádět čištění baterie běžnými prostředky na nádobí a pak ji pečlivě do sucha utřete, dosáhnete pěkného lesku a udržíte její dlouhou životnost.
Nevýhody nerezu
· při sebemenším mechanickém poškození začne baterie rezivět a je to jen otázka času, kdy si budete muset pořídit novou; rezavá baterie rozhodně nevypadá hezky a hlavně na rezivých skvrnách se zachytávají další nečistoty, takže je vlastně porušen nejen vzhled baterie, ale i hygiena
A co říkáte na dřezové baterie z mosazi?
Mosaz je slitina mědi a zinku, často se do ní přidávají v menším množství i jiné kovy. Mosaz se dnes používá především na výrobu baterií ve stylu „retro“. Nevýhodou těchto baterií je jejich nesnadné udržování. Na výrobku se postupem času tvoří měděnka, v podobě zašlých černozelených skvrn, a když je takto zašlá jen část baterie, je třeba jí navrátit původní lesk. Pokud se měděnkou potáhne a zajde celá baterie, dalo by se to považovat za jakýsi druh patiny, která může dobře korespondovat s ostatním retro vybavením kuchyně.
Navrácení původního lesku mosazné baterii
1. vytvořit směs octa a jemné kuchyňské soli
2. touto směsí potírat opakovaně zašlá a měděnkou pokrytá místa
3. opláchnout čistou vodou
4. utřít do sucha
5. dočistit plavenou nebo strouhanou křídou, osušit, a pak by se měl navrátit původní mosazný lesk
Baterie mosazné pochromované
Z mosazi se vyrábějí i dřezové baterie, na nichž se provádí další povrchová úprava, a to chromování, které může být stejně jako nerez buď lesklé, anebo matné.
Výhodou chromovaných baterií je jejich snadná údržba – stačí použít teplou vodu a měkký hadřík a baterii po čištění opět vytřít tak, aby byla úplně suchá.
Pochromované baterie jsou nejvíce ze všech druhů citlivé na abrasivní čištění, proto se mu úplně vyhněte, abyste si baterii nepoškodili, či dokonce trvale neznehodnotili. Vhodné není ani čištění parním čističem, anebo prostředky, které se používají na nerezové či keramické baterie.
Cena mosazných chromovaných baterií se liší podle toho, zda jde o lesklý či matný povrch. Matový povrch bývá dražší.