Podle biologů a dalších odborníků určitě ano. A v rámci časového vývoje za života jednotlivce rozlišují hned několik druhů. Primární ochlupení označované také termínem lanugo se jako jemné chmýří objevuje přibližně v 5. měsíci nitroděložního vývoje, postupně pokrývá téměř celé tělo plodu a před narozením opadává do plodové vody. Sekundární ochlupení se vyvíjí až po narození. Patří k němu vlasy, řasy, obočí a drobné, téměř neviditelné chloupky na povrchu těla. Konečně terciární ochlupení se začíná projevovat až v pubertě a jeho růst pokračuje i v dospělosti.

Množství a rozložení terciárního ochlupení závisí na činnosti žláz s vnitřní sekrecí a patří mezi sekundární pohlavní znaky. Podle lokalizace rozlišujeme chlupy v podpaží a na ohanbí, vous, chlupy ve vchodu zevního zvukovodu a chloupky ve vchodu nosním.

 

Proč se nám někde nelíbí

Ačkoli u maminky v bříšku jsme byli pěkně chlupatí úplně všichni, na tomto světě máme s některými druhy ochlupení problém. Poněkud paradoxně máme nejvíce spadeno na ty chloupky, které jsou výsledkem činnosti hormonů. Bez hormonů bychom ovšem nemohli být plnohodnotnými příslušníky svého pohlaví. Ale nebyl by to člověk, kdyby si pořád nestěžoval, a navíc, hormony se také umí zbláznit a například vytvořit ženě nad rty pěkný knírek, o nějž pochopitelně žádná nestojí.

 

Vnímání ochlupení podléhá módním zvyklostem, a protože ty v současnosti adorují holé tělo, potřebu holit se téměř všude mají všichni.V duchu stádního uvažování přejímají názor, že neoholené není hezké a odhalit neoholené podpaží nebo ochlupení intimních míst v případě hodně vykrojených plavek hraničí až s neslušností. Proč máme všichni povinnost si to myslet, nemá uspokojivé racionální vysvětlení. Móda má své rozmary a nepokládá za nutné odpovídat na otázky. V šedesátých letech musela každá žena také nosit minisukni a nikoho nezajímalo, že do ní třeba nemá nohy.

 

Holení jako úkol pro Sisyfa? Naštěstí už ne

Pokud si myslíte, že se ustojíte nevěřící pohledy a úsměšky a pohoršení vašeho okolí, když se budete na plovárně předvádět s hustým ochlupením na nohou, v podpaží, popř. ještě někde jinde, klidně to tak udělejte. Jestliže tím chcete demonstrovat vaše pohrdání přehnanou péčí o vzhled nebo svoje rebelství a jedinečnost, směle do toho. Někomu dělá dobře se odlišovat a jedinci stojící proti proudu jsou pro společnost důležití.

 

Pro obyčejné smrtelníky, kteří nemají odvahu vzdorovat nebo s módním trendem ztotožnili a touží po hladkém těle, se nabízí jedinečné a dokonalé řešení – laserová epilace. Že laserové paprsky dokážou odstranit ochlupení na dlouhé měsíce až roky, odhalili odborníci pracující na poli fyziky a medicíny v pravý čas. Protože dnešním standardem je oholení téměř všeho kromě vlasů, řas a obočí, zbavování se ochlupení obvyklými starými metodami by byl zdlouhavý a nekonečný proces. Naopak laser se báječně hodí do 21. století, kdy si lidé napříč všemi vrstvami společnosti zvykli celou řadu věcí vykonávat pomocí stisknutí tlačítka. U laseru si mohou vybrat, kdo ho stiskne – zda se nechají obsloužit špičkovým přístrojem na klinice nebo investují do slabšího, určeného pro domácí laické užívání.

 

Péče o tělo není známkou změkčilosti

Výhodou laserových paprsků je, že nemají žádné vedlejší nežádoucí účinky. Pracují na principu termodestrukce, tedy zničení teplem. Teplo známe všichni a nemusíme se ho bát. V případě užívání v estetické medicíně je mu tělo vystaveno jen krátce a vyloučení případného popálení se řeší souběžným ochlazováním okolí.

Kdy jste se začali holit? Co vás k tomu vedlo? Která místa jste si začali holit jako první?

Helga Špalková