Všimli jste si někdy, z jakého sociálního vzorku sestávají účastníci internetových diskuzí? Větší část z nich jsou mladí lidé, kteří pídí po nějaké těžko dostupné informaci, respektive hledají odpověď na otázku, na kterou se jim dostalo několik protichůdných odpovědí. Majitelů odpovědí a “vlastníků zkušeností” je o něco méně. Čím to je? Tito hledači zaplňují prostor sociálních sítí multiplicitně, protože při svém pátrání používají všechna diskuzní fóra.

To se děje hlavně případě, pokud se diskuze týká něčeho ošemetného a tazatel se dozví o bolestivosti, vysokých cenách, nízké kvalitě nebo neexistenci toho, co hledá. Pokud to nastane, z podstaty lidské povahy negativní informaci vytěsní a pátrá dál. A dělá dobře, protože na internetu skutečně platí, že kdo hledá, najde.

 

Myslet na zadní kolečka

Například ohledně odstranění tetování diskuze převážně zahrnuje sondování různých možností, jak toho dosáhnout, vyjadřování obav z možných komplikací při tomto zákroku, porovnávání cen různých zařízení a jejich úspěšnosti. Lidé se tak připravují na skutečnost, že dříve či později bude nutné se tetování zbavit. Je dobře, že s tím počítají už v době, kdy se tetovat nechávají nebo kdy je tetování zánovní a slušivé. Vždyť počítat s tím, že to tak bude napořád, by bylo hodně naivní. V průběhu času se navíc mění nejen tělesná váha a pevnost svalů, ale také vkus, životní styl a hodnotové preference.

 

Tetování může s každou jednotlivou položkou přijít do konfliktu nemluvě o tom, že se zub času často projeví na něm samotném. Když začne blednout a rozpíjet se do kůže a ztrácet pevné obrysy, jako by samo hlásilo, že je čas na změnu. S tím vším je rozhodně správné počítat předem a finančně i psychicky se na tuto eventualitu připravit. Určitou roli v oblibě takových diskuzí hraje i psychologie podobně jako při sledování hororů.

 

Lidé se při nich rádi bojí proto, že je to jenom jako, nanečisto. Horory umožňují vyzkoušet si pocit strachu, když vlastně o nic nejde, a tak si ho trochu natrénovat a být připraven, až se dostaví skutečný důvod ke strachu. Sbírání různých svědectví o odstraňování tetování včetně těch hororových, tedy se špatným koncem, připravuje každého na to, až se odhodlá nebo bude okolnostmi donucen podstoupit je sám.

 

Říká každý opravdu něco jiného?

Co člověk, to názor. Zkušenosti s odstraněním tetování mohou být prezentovány různě v závislosti na tom, jak nízký práh bolestivosti daná osoba má, jaké chování ošetřujícího personálu už považuje za nepříjemné atp. S výjimkou objektivní informace, jako je cena zákroku, se mohou lišit i absolvovaný počet nutných sezení a konečný výsledek, protože ta jsou ovlivněny typem a stářím tetování a individuálními vlastnostmi pokožky. Hlas lidu je potřeba brát s rezervou, zvláště když jde o anonymní prostředí a lidé se pod přezdívkami cítí suverénní a nedotknutelní, a tedy schopni poškodit pověst a nespravedlivě pohanit. Na druhou stranu platí, že není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu, a vyšší počet negativních postřehů ohledně konkrétního poskytovatele služby vyzývá ke zbystření pozornosti a důkladném zvážení případné návštěvy.

Dobré zboží se chválí samo

Totéž platí také pozitivním směrem. Opakované vyjádření spokojenosti s provedením zákroku na určité klinice v diskuzích a uživatelských recenzích je zárukou kvality tohoto pracoviště. Recenze tedy mohou nasměrovat potenciálního klienta správným směrem, konečné rozhodnutí musí udělat sám.

Setkali jste se někdy s protichůdnými recenzemi na týž produkt? Kolik recenzí na zboží nebo službu si přečtete, než si uděláte názor?

Helga Špalková