Čím dál více si uvědomujeme dopad svých aktivit na planetu jako celek a to nejen v přítomném okamžiku, ale i v budoucnosti. Mnoho kosmetických značek tento přístup upřímně zajímá také a přizpůsobuje mu svou výrobu. A pak tu jsou takové společnosti, které si jsou tohoto trendu vědomy a zkouší se na něm svézt. Chcete udržitelnou kosmetiku? Tak prokoukněte ty, kteří to na vás jen hrají!

 

Co definuje kosmetiku jako udržitelnou?

Nenechte se jimi nachytat na označení “přírodní”. To totiž nutně neznamená také udržitelnost! Ta je mnohem komplexnější a řeší i takové otázky jako fair trade nebo dětská práce. Nenechte se odbýt a chtějte odpovědi na následující otázky. Bez vytáček!

Jsou použité suroviny obnovitelné?

Použití vzácných, na množství limitovaných ingrediencí nám sice dává pocit luxusu, ale jsou-li neobnovitelné? Skutečně stojí jejich úplné vymazání z planety za to?

 

Kolik vody se na výroby produktu spotřebuje?

Některé přírodní ingredience vyžadují pro své zpracování enormní množství vody. Nejlepšími příklady jsou třeba bavlna nebo vanilka. Chcete-li být k životnímu prostředí šetrní, dejte přednost udržitelnější složce nebo bezpečné syntetické náhradě.

 

Kolik se z vybraných rostlin využije? Kolik se naopak vyhodí?

V ideálním případě by sklizená rostlina měla být využita kompletně. Fantasticky udržitelné je v tomto směru konopí. Můžete využít květy konopí, listy, i celou rostlinu a z každé části lze něco získat. Ovšem ve většině případů se z rostin využije jen malá část, zbytek se marnotratně vyhodí, mnohdy úplně zbytečně. Plýtvání je ze své podstaty neudržitelným postupem, proto podpořte ty, kteří dokáží komoditu zpracovat na maximum.

 

Jaký je vliv jejího pěstování a sklizně?

Mnoho přírodních surovin je pěstováno za přispění pesticidů a insekticidů. Tyto látky jsou ale extrémně nebezpečné pro zachování ekosystémů a od nich se odvíjející biodiverzitu. Znehodnocují půdu a vodu, na životě ohrožují další organismy. V souvislosti s nimi se hodně diskutuje o vymírání včel. Ty bohužel nejsou jediné.

 

Pěstování a sklizeň některých přírodních složek je pro půdu extrémně náročné a ve svém důsledku podněcuje masivní odlesňování, aby poptávka mohla být uspokojena. Typickým příkladem je palmový olej, velmi oblíbený, leč s destruktivními účinky na planetu, obyvatele i zvířata.

 

Jaký dopad mají místní a jejich komunitu?

Získání nebo zpracování některých surovin je spjato s neetickými nebo nelegálními praktikami jako je dětská práce, nucená práce či obchodování s lidmi. Diskutabilní jsou také bezpečnostní podmínky, ve kterých tito lidé pracují. Nepřehlížejte tuto skutečnost!

 

Mají negativní dopad na zvířata? Jsou veganská?

Likvidace životů pro kosmetické výrobky na jedno použití je opakem udržitelnosti. Proto máte-li tu možnost sáhněte po vegan kosmetice a té, které nebyla na zvířatech testována. Nejde jen o otázku etiky, zabíjení zvířat kvůli kosmetickým přísadám může narušit fungující potravní řetězce a celé ekosystémy. Příkladem za všechny je šílený lov žraloků kvůli skvalenu nalezenému v jejich játrech. Přitom jsou tito predátoři pro udržení zdraví oceánských ekosystémů nepostradatelní.

 

Co se stane po spotřebování?

Lze obal zrecyklovat, případně doplnit? A neobsahují kosmetické produkty něco, po je po opláchnutí do odpadu pro přírodu nebezpečné? Takovou netušenou hrozbou jsou třpytky – drobné plastové kousky obalené hliníkem. Trvá tisíce let, než se rozloží. Pokud je tedy v domění, že se jedná o plankton, dříve nesní ryby nebo vodní ptáci.

Značky, které to s udržitelností myslí skutečně vážně, věnují svým zdrojů, výrobě i balení extrémní pozornost. Vědí bezpečně, odkud pocházejí jejich přísady, aktivně jejich původ prověřují a vybírají ty nejudržitelnější dostupné možnosti. Protože nemají co skrývat, rádi se o tyto informace transparentně podělí. Buďte nároční a nebojte se klást všetečné otázky!

Je pro vás udržitelnost důležitá? Pokud ano, jak tomu podřazujete své každodenní volby?

Helga Špalková