Ať si říkají feministky a další bojovníci za emancipaci žen, co chtějí, příslušníci mužského a ženského pohlaví se liší v mnoha ohledech, zdaleka ne pouze v těch fyzických. V průzkumech, které zkoumají životní hodnoty respondentů, se u mužů střídavě objevují kariéra, společenská prestiž a šťastná rodina, zatímco ženy – a to i ty, které žijí single – mají jasno, první místa jejich hodnotového žebříčku okupují tyto touhy: mít milujícího manžela, “kupu” dětí, velký dům ze zahradou – a být štíhlá. Podvědomí jen tak neumlčíte, ženy zkrátka touží být krásnými maminkami. Není to však podezřelý protimluv?

 

Mám se bát, že ztloustnu, nebo zhubnu?

Nejčastější obavou, která nahlodává mysl budoucích maminek ještě dávno před těhotenstvím, jsou nabyté kilogramy, které se po porodu těžko shazují. Varovným příkladem jsou jejich vlastní matky a babičky, jež se většinou získaných nadbytečných kilogramů už nezbavily. Jenže časy se mění, kdo si dá tu práci a rozhlédne se kolem sebe, zjistí, že dnes se po porodu tloustne daleko méně často než v minulosti. Co je toho příčinou?

Jednak to, že lidé obecně začali více holdovat racionální výživě a ženy přestaly chápat spojení “jíst za dva” doslova, jednak to, že jedinou a samozřejmou výživou novorozence se stalo kojení. Zatímco Husákovy děti si mateřského mléka jenom několikrát napily, dnešní matky své ratolesti kojí poctivě několikrát denně. Mateřské mléko je hlavní potrava dítěte minimálně první půlrok života a většinou si na něm miminko pochutnává o mnoho déle. Jaký je důsledek? Díky ohromnému výdeji energie ženy po porodu rychle zhubnou, někdy i pod původní váhu, a prodělané mateřství se víc než kde jinde projeví na jejich poprsí.

 

Podprsenka zázraky neumí

Při každém jednotlivém potomkovi projdou prsa dlouhou anabází: už v prvním trimestru těhotenství se začnou zvětšovat, v čemž pokračují ještě první týden po porodu. Při kojení se jejich velikost ustálí a s postupným odstavováním se začínají pomalu zmenšovat. Jak moc je otázka, na kterou neexistuje jedna odpověď. Je to individuální, někomu zůstane původní velikost, ženy od přirozenosti štíhlejší mohou kojení “odskákat” zmenšením poprsí o jednu až dvě velikosti. Co však platí pro všechny maminky – po mateřských povinnostech není poprsí již nikdy tak pevné jako dřív. Je povadlé, povislé, vytahané, opotřebované, eufemisticky řečeno unavené. Ledasco se dá zakamuflovat dobře šitou podprsenkou s vycpávkami, ale to je jen vizuální efekt, který má oklamat nezúčastněné okolí, ale ne samotnou ženu nebo jejího manžela. Předporodní mladistvé křivky lze však získat chirurgickým zákrokem. Modelaci prsou po porodu nabízejí standardně mnohé kliniky estetické medicíny a zájem o ni vzrůstá. Jen v České republice jde počet ročně provedených zákroků do tisíců. Není divu, jedná se vpodstatě jen o několik řezů, po nichž zůstanou sotva patrné jizvičky, a výsledkem jsou “prsa jako nová”.

 

Památka na kojení

Pokud není součástí operace prsou jejich zvětšení, přijde celý zákrok na částku srovnatelnou s průměrným měsíčním platem. To rozhodně není závratná investice a není tak potřeba si nechávat opotřebovaná prsa jako památku na nejkrásnější období v životě ženy, od toho tu jsou videa a fotografie, dupačky, první zoubky schované v krabičce, dětská slova, která začala používat celá rodina, nebo rámy u dveří upatlané od dětských ručiček. To všechno může vyvolat krásné vzpomínky u zasloužilé matky, poprsí bude mít ráda jako osmnáctka.

Odsuzujete ženy, které se snaží zakamuflovat tělesné následky těhotenství a porodu? Myslíte, že je možné po porodu vypadat úplně stejně jako před ním?

Helga Špalková